Efficient Electrical Engineering across processes

Plánovanie namiesto odhadov

Kabeláž strojov

Pri ucelenom pohľade na projekt je najčastejším zabijakom efektivity kabeláž medzi strojom a rozvádzačom. Súčasným bežným prístupom je metóda pokusu a omylu, ktorá je však časovo náročná a dochádza pri nej k chybám. Riešenie ponúka softvér Eplan Harness proD, ktorý kabeláž strojov sprehľadňuje.

Strojárenské podniky musia vyhovieť dopytu s protichodnými požiadavkami. Zákazníci stále častejšie vyžadujú jedinečné a na mieru vyrobené stroje a vybavenie. Požadované dodacie lehoty sú ale krátke. K ďalším výzvam patrí stále väčšia konkurencia z nízkonákladových krajín a prehlbujúci sa nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Z týchto dôvodov preto najviac záleží na efektivite. Týka sa to plánovania strojov aj rozvádzačov a v neposlednom rade aj prepojenia stroja s rozvádzačom, čo je oblasť, ktorá pochopiteľne vyžaduje veľkú pozornosť. Kabeláž je totiž v súčasnosti veľmi významnou položkou nákladov. Ak je príliš krátka, dlhá alebo – ešte horšie – zle navrhnutá, výdavky narastajú. Aj v súčasnosti je v strojárstve bežným prístupom metóda pokusu a omylu, pri ktorej je však veľmi vysoké riziko chybovosti. Pokiaľ sa kabeláž navrhne „od oka“, veci sa určite môžu skomplikovať. Napríklad príliš dlhý kábel sa často niekam zastrčí alebo skryje do vedenia pod strojom či rozvádzačom. Často sa neberú do úvahy faktory ako polomer ohybu a požiadavky na elektromagnetickú kompatibilitu (EMC). Rušiace sa signály môžu viesť k poruchám aj zdĺhavému uvádzaniu strojov do prevádzky. Tieto problémy je ťažké identifikovať a ich náprava je neobyčajne nákladná aj časovo náročná.

S digitálnym dvojčaťom je to ľahšie

Nebolo by lepšie poznať už vopred presné dĺžky káblov? Takýto postup by zaisťoval rýchlu, bezchybnú a okamžite funkčnú inštaláciu s využitím vopred zostavených káblov, ktoré sa v súčasnosti bežne využívajú. Samozrejme, že by to bolo lepšie, ale takýto prístup vyžaduje patričné nástroje aj dáta a v najlepšom prípade sa opiera o digitálne dvojča. Práve také digitálne dvojča, ktoré je možné využiť ako základ pre kabeláž stroja, je teraz možné vytvoriť pomocou 3D softvéru Eplan Harness proD. Navrhovanie kabeláže už nemôže byť jednoduchšie. Projektanti v softvéri Eplan Electric P8 navrhnú nevyhnutné káble schémy zapojenia a súčasne určia konkrétne artikle potrebné pre kabeláž vo vnútri stroja.

Nulová pravdepodobnosť chýb!

Konštruktéri v softvéri Eplan Harness proD jednoducho prepoja projekt Eplan a 3D rozvrhnutie rozvádzača. Do softvéru je možné importovať aj 3D geometriu stroja alebo systému. Podľa údajov Eplan sa potom vybavenie rozmiestni v 3D prostredí, na čo projektanti získajú digitálne dvojča kompletnej podoby kabeláže. Tým sa elektroinžinierstvo a mechanika ešte viac prepoja. Všetci využívajú rovnaké základné dáta, ktoré si ale môžu pružne prispôsobiť tak, aby vyhovovali konkrétnemu pracovnému prostrediu. Vďaka tomuto integračnému procesu je podoba návrhu jasná skôr než pri klasickom postupe práce, kedy sa vytvára fyzický prototyp. Akékoľvek zmeny (napríklad pri vytváraní prototypu) je možné niekoľkými málo kliknutiami implementovať priamo na počítači. Vo výrobe ani servise už nie je treba vytvárať reálny fyzický model.

Výhody sú úplne zrejmé

  • Presnosť plánovania: S digitálnym dvojčaťom sa zaobídete bez fyzického prototypu.
  • Prehľadnosť dát: Na plánovanie, prípravu práce, výrobu, montáž a servis.
  • Vyššia produktivita: Vďaka vopred zostaveným káblom je montáž rýchla a spoľahlivá.
  • Nižšie náklady: Káble nie je nutné dodatočne skracovať ani skladovať.
  • Plánovanie s istotou: Stroj / zariadenie nemá pri uvádzaní do prevádzky žiadnu nesprávnu kabeláž.

Vďaka týmto výhodám znížite náklady a zaistíte prehľadnosť a správnosť dát. To ale určite nie je všetko – strojárenské spoločnosti aj zákazníci môžu pri návrhu parametrov, pri vývoji aj vo fáze výroby využívať digitálne dvojča ako podklad ku konštruktívnemu dialógu.