Návrh káblových trás v 3D

Nový nástroj pre kabeláž strojov

Vopred pripravená kabeláž z rozvádzača do strojného zariadenia? V správnych dĺžkach a s optimálne navrhnutou trasou? Od septembra je to možné vďaka softvéru EPLAN Cable proD. Záujemcovia si návrh káblových trás v 3D modeli po prvýkrát mohli vyskúšať v nemeckom Hannoveri. Najlepšie na tom je, že riešenie umožňuje jednoducho integrovať dáta MCAD s informáciami o zapojení zo softvéru EPLAN Electric P8 a EPLAN Pro Panel. Vďaka tomu je možné priamo prepojiť návrhy elektroinštalácie s konštrukčnými výkresmi.

Ako sa dajú výhody vopred pripravenej kabeláže využiť v strojárstve? Nie všetci výrobcovia strojných zariadení si túto otázku položili – na šetrenie finančných prostriedkov a výrobných zdrojov pomocou riešenia typu „plug-and-play“ je pritom ale najvyšší čas. Spoločnosť EPLAN sa ako dodávateľ riešenia venuje oblasti kabeláže strojov už nejaký čas a na tohtoročnom hannoverskom veľtrhu predstavila softvér EPLAN Cable proD. Ide o produkt vyvinutý špeciálne pre kabeláž strojov a jeho hlavným cieľom je zaplniť existujúce medzery na trhu. Aj keď návrh rozvádzačov a využívanie ich digitálnych dvojčiat vo výrobe dokážeme vykonávať dokonale, v oblasti realizácie kabeláže máme ešte veľa nevyužitého potenciálu. Až doteraz sme na ľahké plánovanie a inštaláciu kabeláže často nemali k dispozícii dostatok údajov.


Vylúčenie chýb už od samého začiatku

So samozrejmosťou sa dá povedať, že súčasné pracovné postupy môžu byť časovo náročné a náchylné k chybám. Firmy stále výraznejšie pociťujú potrebu v tejto oblasti začať konať – kabeláž totiž predstavuje významnú položku nákladov. Pokiaľ sú káble príliš krátke, dlhé alebo dokonca zle navrhnuté, výdavky narastajú. Pokiaľ sa kabeláž plánuje „od oka“, môže to viesť k problémom. V dôsledku rušivých signálov môže pri uvádzaní do prevádzky dochádzať k poruchám a dlhým oneskoreniam. Rušivé signály sa nielen ťažko hľadajú, ale ich odstránenie často býva neprimerane časovo náročné aj nákladné.

Dôraz na digitálne dvojča

Nebolo by lepšie poznať presné dĺžky kabeláže už od samého začiatku? Ide konkrétne o zváženie, či využívať vopred pripravené káble, ktoré sa v súčasnosti tešia stále vyššej obľube. Samozrejme by to lepšie bolo, ale sú na to potrebné správne nástroje aj správne dáta – najlepšie dáta vychádzajúce z digitálneho dvojčaťa. Softvér EPLAN Cable proD umožňuje presne také dvojča vytvoriť a vďaka tomu slúži ako základná platforma pre kabeláž strojov. Postup plánovania kabeláže je pomerne jednoduchý. Konštruktéri naplánujú správne káblové trasy v softvéri EPLAN Cable proD, čo by za iných okolnosti museli robiť na fyzickom prototype zariadenia. Pri plánovaní vďaka tomu získajú presné podrobnosti ohľadom dĺžok káblov oveľa skôr, takže prvotná digitálna podoba trás celý postup konštrukcie výrazne zefektívni. Rozhranie pre všetky bežné konštruktérske nástroje CAD načíta dáta natívne a tiež zaisťuje výstup v univerzálnych dátových formátoch.

Spoločnosť EPLAN berie oblasť kabeláže veľmi vážne, čo dokazuje rozšírením v EPLAN Platforme 2025. Teraz je možné v softvéri EPLAN Electric P8 navrhovať a plánovať vopred pripravené káble – samozrejme s priamym prenosom dát do softvéru EPLAN Cable proD.

Výhody sú zrejmé

  • Presné plánovanie: vďaka digitálnemu dvojčaťu nie je potrebný fyzický prototyp.
  • Presné dáta: sú dôležité na plánovanie, prípravu práce, výrobu, montáž a servis.
  • Vyššia produktivita: existuje možnosť využívať vopred pripravené káble.
  • Nižšie náklady: bez odpadovej kabeláže, nie je potrebné skladovať žiadny materiál.
  • Spoľahlivosť plánovania: pasujúca kabeláž pri zostavovaní stroja i jeho uvádzaní do prevádzky.

Veci, ktoré pri bežnom pracovnom postupe prvýkrát vyplynú až pri fyzickom prototype, sú vďaka tomuto celistvému ​​postupu zrejmé oveľa skôr. Ide napríklad o zmeny, ktoré sa pri konštruovaní prototypu dajú vykonať jednoduchým niekoľkonásobným kliknutím na počítači. Fyzická podoba zariadenia vo výrobe či servise už nie je potrebná.


Situácia na trhu 

Výrobcovia strojov čelia problémom v podobe častých výpadkov v dodávateľskom reťazci. Moderné stroje sa navyše osadzujú stále väčším množstvom elektroniky a snímačov, takže sú kvôli tomu zložitejšie, a navyše existuje vyššia pravdepodobnosť oneskorenia dodávky. Ďalším vážnym aspektom je aj narastajúca konkurencia rozvojových krajín, o nedostatku skúsených pracovníkov ani nehovoriac. Najdôležitejším kritériom je preto v súčasnosti efektivita nielen v oblasti plánovania a konštrukcie strojov aj rozvádzačov, ale aj v oblasti samotného prepojenia strojného zariadenia s rozvádzačom.