Budúcnosť priemyslu je poháňaná umelou inteligenciou: EPLAN a Rittal na veľtrhu Hannover Messe zdôraznia priemyselnú automatizáciu riadenú umelou inteligenciou
Hannover Messe 2025
Rozvíjať podnikanie tvárou v tvár medzinárodnej konkurencii je pre priemyselné firmy nikdy nekončiacou výzvou – v Európe, a konkrétne v Nemecku obzvlášť. S faktorom umelej inteligencie navyše prichádza aj množstvo príležitostí, a to predovšetkým v oblastiach strojného, elektrického, procesného a výrobného inžinierstva. Spoločnosti EPLAN a Rittal na veľtrhu Hannover Messe pomocou niekoľkých praktických a skutočných prípadových štúdií realizovaných so spoločnosťami Siemens a Microsoft predvedú, ako AI môže firmám pomôcť rozvíjať sa a pripravovať na budúcnosť. Téma: Budúcnosť – priemyselná automatizácia založená na AI. Návštevníkom veľtrhu navyše predstavíme aj ďalšiu z technicky vyspelých inovácií, vrátane technológie Rittal na priame chladenie čipov kvapalinou. Práve táto technológia umožňuje prevádzkovať umelú inteligenciu v dátových centrách. Inovácie a vývoj ale prebehli aj v oblasti softvéru EPLAN, v oblasti rozvodu energie, v technológiách rozvádzačov Rittal a tiež v oblasti spracovávania a obrábania medi systémami Rittal Automation.

Professor Niko Mohr: „Hlavnými podnetmi pre nový rast a medzinárodnú konkurencieschopnosť priemyselných firiem sú vedúce postavenie v oblasti AI a softvérová odbornosť v prepojení s dôkladnou znalosťou odvetvia.“
„Hlavnými podnetmi pre nový rast a medzinárodnú konkurencieschopnosť priemyselných firiem sú vedúce postavenie v oblasti AI a softvérová odbornosť v prepojení s dôkladnou znalosťou odvetvia,“ hovorí profesor Niko Mohr, člen výkonnej rady skupiny Friedhelm Loh Group a výkonný riaditeľ spoločností Rittal International a Rittal Software Systems. A dodáva: „AI je pre budúcnosť zásadná – predovšetkým v oblasti plánovania, návrhu a konštrukcie výrobných závodov. Umelá inteligencia umožňuje spoločnostiam EPLAN a Rittal skúmať možnosti priemyselnej automatizácie, posúvať toto odvetvie na ďalšie méty a ukazovať, ako táto technológia v budúcnosti vylepší mechanické, elektrické, procesné i výrobné inžinierstvo.
Tieto dve spoločnosti skupiny Friedhelm Loh Group tak na veľtrhu Hannover Messe vysvetlia, akým spôsobom bude AI nielen konštruktérom a plánovačom elektroinštalácie inovatívne vylepšovať bežnú každodennú prácu. Spoločnosti EPLAN a Rittal už vypracovali prípadové štúdie zo skutočných projektov – napríklad z projektu využitia AI – konkrétne Microsoft Azure Open AI – pri návrhu umiestnenia upevňovacích dosiek. EPLAN navyše spolupracuje ešte so spoločnosťou Siemens, a to na rozsiahlej a kompletnej integrácii, ktorá zdigitalizuje a zautomatizuje celý budúci proces konštrukcie. „Ak sa systémy AI dokážu vzájomne prepojiť na doske ako aj nezávisle, pozdvihneme úroveň prínosu pre zákazníkov na úplne novú úroveň. Napríklad v oblasti technológií automatizácie existujú možnosti markantne navýšiť efektivitu, a to v podobe skrátenia finančne nákladnej doby potrebnej na návrh a plánovanie. Nástroje využívajúce AI umožňujú vývojárom za pár minút nasimulovať celý rad rozmanitých scenárov – teda činnosť, ktorá by predtým zabrala celé dni, alebo dokonca týždne. Tým sa nielen ušetrí čas, ale dôjde aj k významnému a sústavnému vylepšovaniu kvality výstupov,“ vysvetľuje Sebastian Seitz, výkonný riaditeľ spoločnosti EPLAN. Ambície a ciele sú pomerne jasné: využiť AI v súčasných riešeniach za účelom splnenia špecifických požiadaviek priemyselného odvetvia a zautomatizovať celý postup konštrukcie.

Sebastian Seitz: „Ak sa systémy AI dokážu vzájomne prepojiť na doske, ako aj nezávisle, pozdvihneme úroveň prínosu pre zákazníkov na úplne novú úroveň.“
AI potrebuje dáta – čo najkvalitnejšie a v štandardizovaných formátoch
Akékoľvek riešenie automatizácie, aj tej, ktorá využíva AI, sa opiera predovšetkým o dáta. Túto časť úlohy sme splnili už pred rokmi, keď spoločnosť EPLAN splnila požiadavku na štandard EDS, tzn. na absolútne podrobné, zdokumentované a štandardizované dáta materiálov. Užívatelia tak majú v súčasnosti v databáze EPLAN Data Portal k dispozícii viac ako štyri milióny dátových záznamov. Spoločnosť Eplan navyše v Hannoveri predstaví chystanú EPLAN Platformu 2026. Návštevníkom akcie tak umožníme prvýkrát nahliadnuť do funkčných rozšírení konštruktérskych riešení.
Je súčasná infraštruktúra IT na umelú inteligenciu pripravená?
Na veľtrhu Hannover Messe sa predstaví široké spektrum možností využitia AI sľubujúcich prevratné ekonomické výhody. Ale sú na to pripravené dátové centrá? Výpočtový výkon a hustota energie potrebná pre AI sú v oblasti technológie ešte neprebádaným územím. Dôvodom je prekročenie fyzických hraníc pri zavedených súčasných spôsoboch chladenia vzduchom. Spoločnosť Rittal na veľtrhu predstaví úplne nový typ jednotky CDU (jednotka rozvodu chladiva), ktorá využíva priame vodné chladenie čipu a zaisťuje chladiaci výkon cez 1 megawatt. Hlavným prínosom je využitie dátových centier práve pre AI.

Spoločnosti EPLAN a Rittal vysvetlia, akým spôsobom bude AI nielen konštruktérom a plánovačom elektroinštalácie inovatívne vylepšovať bežnú každodennú prácu.
Zrýchlený rozvod napájania vďaka dôslednej štandardizácii
Digitálna transformácia a prenos energie kladú nároky na napájanie elektrinou – množstvom elektriny! Nová systémová platforma RiLineX urýchľuje realizáciu rozvodu napájania v konštrukciách rozvádzačov aj rozvodní, takže pri montáži je možné ušetriť až 75 % času. Spoločnosť Rittal na veľtrhu predstaví osem nových rozvodných dosiek v štandardných šírkach rozvádzačov pre 550 a 800 A, prípadne pre 380 a 500 kW. Spoločnosť vďaka prístupu založenom na systemizovaných platformách predstavuje hnaciu silu v oblasti medzinárodnej štandardizácie. Vytvorila sieť technologických partnerov vyvíjajúcich súčasti „Ready for RiLineX“, ktoré sa vďaka zacvakávaciemu systému dajú priamo prepojiť na rozvodnú dosku. Spoločnosť Rittal na veľtrhu predstaví aj nových partnerov, ktorí zaisťujú široké a nadčasové portfólio systémov pre striedavý aj jednosmerný prúd.
K novým vystavovaným produktom budú patriť aj stroje na spracovanie medi od Rittal Automation Systems, napríklad ohýbacie stanice BT 20E a nové systémy na riešenie rozvádzačov. K takým patrí napríklad nový AX IT Nano DC, ktorý v drsnom priemyselnom pracovnom prostredí chráni neustále sa rozvíjajúcu infraštruktúru IT, ako sú napríklad servery a spínače. Kompaktné rozvádzače radu AX sú teraz k dispozícii aj v nových veľkostiach, ktoré sa hodia najmä na použitie v podlahových rozvádzačoch alebo pre dopravníky v oblasti logistiky.